PostHeaderIcon Yiğit Özgür

Yiğit Özgür, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve İstanbul’da bitirdi. Liseyi Antalya’da bitirdi. Hobi olarak Antalya’da belediyenin açtığı karikatür okuluna gitti. Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü kazanınca Ankara’ya gitti.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü bitirmiştir. 17 yaşında Karikatür çizmeye başlamış, Okul bittikten sonra bir mizah dergisinde çizmek geldi. Leman dergisinde çizmeye başladı. 1.5 sene sonra Leman’dan ayrıldı. Penguen mizah dergisine geçti. Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkat çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır. Milliyet Gazetesi’ne de karikatürler çizdi.

2002 yılından 2008 yılının Kasım ayına kadar “Bilim Çocuk dergisi” için “Buket Anlatıyor” karikatürü serisini çizmiştir.

2007 Ağustosunda Penguen’den ayrılarak, arkadaşları ile birlikte Uykusuz adlı yeni bir dergi çıkaran Özgür, geyikle karışık absürtlük içeren esprilerini, gün geçtikçe daha
basitleşen çizgilerle karikatürleştiriyor.

Yiğit Özgür’ün çizimlerinde çoğunlukla birbirini pek anlamayan iki kişi arasındaki diyaloglara rastlanıyor. Uzun “diyaloglardan” ortaya bir diyalogsuzluk çıkıyor .

Kitapları:
2004 – Karikatürler (Doğan Kitap)
2011 – Karikatürler 2 (Mürekkep Yayınları)
Mürekkep Yayınları)

Ek Bilgi:

Çizer 1977 yılında İstanbul‘da doğdu. Üniversite öğrenimini Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümünü bitirdi. Bir süre sonra karikatür çizebilmek için İstanbul’a yerleşti.

Leman ve L-Manyak dergilerinde çalıştığı dönem pek fazla tanınamayan karikatürist, Penguen dergisine geçtikten sonra, kendine özgü uzun konuşma balonları ile dikkati üzerine çekmeye başlamış ve geniş kitlelerce tanınmaya bu dönemde başlamıştır.

2007 yılında aralarında Ersin Karabulut ve Memo Tembelçizer‘in de bulunduğu bir grup çizerle Penguen’den ayrılarak Uykusuz isimli yeni  bir mizah dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

Yiğit Özgür mizah dergilerinin dışında 2002 ile 2008 yılları arasında Bilim Çocuk dergisi için “Buket Anlatıyor” isimli öykülerde çizmiştir.

Leave a Reply

İstanbul Hava
24°
Karikatür Yarışma Haberleri
Karikatür Yarışma Haberleri
Felsefe Tweets

Felsefe ispanyolca matematige ayni gün calisabilmek=Felsefik ve analitik dusunme+İki yabancı dil.Mütevazi olamayacagim muhtesemim sanki😎

About 10 minutes ago from Dilara's Twitter via Twitter for iPhone

Muşul/Karikatür
Ahmet Tanju Muşul
Sayaç
Okullar Okullar